Towarzystwo Naukowe Sandomierskie zaprasza w dniu
28 kwietnia 2025 r. (poniedziałek) o godz. 17.00
na prelekcję pt. Z dziejów Benedyktynek Sandomierskich w 410 rocznicę fundacji połączoną ze zwiedzaniem dawnego klasztoru Benedyktynek Sandomierskich oraz prezentacją rękopisów ze zbiorów mniszek.
Spotkanie poprowadzą: dr hab. Anna Szylar, prof. PANS oraz ks. dr Piotr Tylec
Miejsce: Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu (wejście od strony Furty).
Spotkanie organizowane jest w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej (szczegóły na plakacie).
Serdecznie zapraszamy!
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja
22 marca 2025 r. odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, w trakcie którego m.in. przyjęto Sprawozdanie z prac Zarządu za rok 2024, Sprawozdanie budżetowe za rok 2024, a także podjęta została Uchwała w sprawie przyjęcia sprawozdań i udzielenia absolutorium Zarządowi za rok 2024.
Zaplanowano również wiele ciekawych i jak zawsze inspirujących wydarzeń popularnonaukowych o których będziemy Państwa informować na bieżąco.
Serdecznie dziękujemy członkom Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego za tak liczne przybycie na Walne Zebranie.
Marcin Kapka
Członek Zarządu TNS
Informujemy, że zmianie uległ adres poczty elektronicznej biura Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
We wszelkich sprawach związanych z działalnością Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego prosimy o kontakt pod adresem mailowym:
Zarząd Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego
27 lutego 2025 r. w sandomierskim Ratuszu odbyło się już drugie w tym roku Sandomierskie Spotkanie Naukowe, które tym razem nawiązywało do wypadającego w bieżącym roku jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.
Gościem szczególnym wydarzenia był prof. nzw. dr hab. Mieczysław Rokosz - emerytowany wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, a przede wszystkim Członek Honorowy Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Podczas spotkania profesor Mieczysław Rokosz wygłosił wykład zatytułowany „Koronacja Bolesława Chrobrego i jej dziejowe znaczenie”, zaś dzięki uprzejmości Karola Burego zaprezentowana została również replika Włóczni Świętego Maurycego, będącej jednym z najważniejszych darów, które podczas zjazdu gnieźnieńskiego otrzymał od cesarza Ottona III książę Bolesław Chrobry.
Należy zaznaczyć, że w wydarzeniu oprócz licznie zgromadzonych członków Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego oraz zainteresowanych osób uczestniczył również Grzegorz Socha - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Współorganizatorami wydarzenia było Towarzystwo Naukowe Sandomierskie oraz Urząd Miejski w Sandomierzu.
Marcin Kapka
Członek Zarządu TNS